ISAURA

Yayımlanma Tarihi : 21 Ağustos 2007 Yazar : Tag : Orjinal Makaleler ve Öyküler

Söze nasıl başlayacağımı bilmiyorum. ‘Aslında’ diye başlamak istedim bir an ama paragrafa ‘aslında, ama’ gibi bağlaçlarla başlanmaz.

Çok uzun zaman oldu yazmayalı. Yazmak gelmedi içimden. Artık bir yere boşaltmak zor geliyor düşüncelerimi. Onları bir çarkın her dişlisine diziyorum, dönüp duruyorlar.

Anlatmak istediğim şey Nietzsche. ‘İlişki güç mücadelesindne başka bir şey değildir.’ der Nietzsche. Haklı sanırım. Mücadele edemiyorsun olmuyor, yürümüyor. Mücadele etmeye çalıştığında karşındaki boyun eğiyorsa sinirlerin bozuluyor, ‘bitsin’ diyorsun. Mücadele ettiğinde ‘tamam, olmuyor işte,anlaşamıyoruz.’ deyip pes edip yine bitiriyorsun. Bir ortası yok bunun. ne yaparsan yap bitiyor.

‘Aşığız biz birbirimize!’ yalanın önde gideni. Bu kadar komik başka bir cümle yoktur herhalde yeryüzünde. Sizin ‘aşk’ dediğinize biz ‘salaklık, kölelik, sıradanlık’ diyoruz. Ruhunu satmışsın sen başka bir kula. Hem de gereksiz ve yüzeysel bir mutluluk karşılığında. Sen de onun ruhunu almışsın aynı şekilde. İkinizinde tek yapmak istediği şey ruhu köleleştirmek. Ruhun isteklerini karşılamayıp, nefsini köreltmek… Ruhu, bir hayvan terbiyecesinin yaptığı yapıtığı gibi tımar etmek.

Böyle mutlu olunur mu? Eğer aşık olsan da olmasan da mutsuz olacaksan, mutsuzluğun mazoşist zevkini aptal, yalancı bir mutluluğa tercih etmek daha mi iyi?

Asıl konu ise şu: Eğer insan mücadele edemeden duramıyorsa, illa ki birilerinin ruhunu satın almak istiyorsa, buna engel olacak kimse yok. Ama bunun hayatın temeli olarak görmek ne kadar saçma. Birinin ruhuna sahip çıkarsın, üzerinde egemenliğini ilan edersin, sonra sıkılırsın, gidersin. Aslolan, insanın kendinden çıkıp dağların üzerinden tüm evrene bakıp kendisinin ne kadar küçük, evrenin ise ne kadar yüce olduğunu görebilmesidir.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
19 Yorum  comments 

19 Cevap

 1. Bu iki yazıya isim bul!.. onlar başlık değil isim!.. (: emin ol daha sağlıklı olur!.. düz yazı yazmaya başlayınca oluyo böyle bir isim kargaşası!.. (:

 2. livekiller

  ya, başlık bulamama gibi bi sorunum var. oylamaya açıyorum, bu yazının başlığı ne olsun:))

 3. gece

  “Sahtelikler senfonisi” de.Ya da “İsaura” köle bi kızın aşkını anlatan bi diziydi ben 8-9 yaşlarındayken annemler seyrederdi.

 4. livekiller

  isaura olabilir, küçükken o dizinin evciliğini oyanardık, ben hep isaura olurdum.. :'(
  tam isabet;)

 5. gece

  4 yaşında mı seyrettin bakim sen onu…Çünkü ben 9 umda seyrettim.Eğer o yaşta seyredip anlayıp üstüne bi de oyununu oynuyosan bravo.Köle isaura kadındı farkındaydın di mi?

 6. gece

  Ama yazar sensin tercih senin tabi 🙂

 7. livekiller

  ben ne izlicem, ablalar izelmiş onlardan duyuyoduk… köle isaura işte.. :))

 8. NoyaN

  gece yarılarına kadar yorum yapılmış!.. helal olsun valla!..

 9. NoyaN

  ne 4 yaşı daha önce olması lazım!.. ben 7 yaşında ayağımı yaktım köle bilmem ne izlerken!.. düşün işte!..

 10. gece

  Nasıl 7 de seyrettin beya? Ben 8-9 gibi hatırlıyorum.O işkence 1. sınıftayken başlamamıştı daha.Sen de hala değiştirmemişsin başlığı livekiller.Beğenmedin mi nedir?

 11. NoyaN

  valla ii hatırlıyom!.. hatıram var bi kere yandık dioz!..

 12. gece

  Doğrudur o zaman!…Livelikler 2 yaşında isauracılık oynamış 🙂 Helal sana 🙂

 13. NoyaN

  hatıra karışması olmuş!.. (: evcilik oynuyoduk komşum beni taciz edip duruyodu diceğine isauracılık oynadık diyor!..

 14. gece

  Sınıftan kastım ilkokul 1 yani yaş henüz 7 ama isaura daha yok…

 15. NoyaN

  Yok ya eminim!.. ayağıma yumurtalı mumurtalı bi ilaç sürmüşlerdi!..

 16. gece

  Öyle diyosan öyledir noyancım.Geyiği uzatmayalım da yine lafı dayamasınlar:)

 17. gece

  Fuducuk kim ?O da mı senin arklardan benimkilerden ses yok:(

 18. NoyaN

  ya laf yetiştirirken yaptıkları da bizim yaptığımızdan az değilki!.. (: ama ekşi sözlüğe oturup saatlerce elin oğlunun muhabbeti okunulur o yanlış değildir!..

 19. NoyaN

  o bireyin arkadaşı!.. bireyleydik dün gece bir balkonu var aman allahım!.. içirtmedi ama olsun balkon mükemmel!..

© Felsefik.Com * Her Bi Halktı Saklı *
credit