Narsizm,sadizm ve nekrofili üzerine

Efsane malum yunan mitolojisinden…

Yunan tanrılarının yarattığı en güzel varlık olarak bilinen narcissous ne bir periye ne de bir tanrıya aşk duyabilmektedir. Bu şımarık çocuk kendi güzelliği ile eş bir güzellik aramak gibi sonuçsuz bir uğraş içindedir.Onun kaderindeki temel nokta, güzelliğinin eşsizliği değil kendini bu denli abartılı beğenişidir. Bir gün bir gölün başına gelir, suda kendi aksini görür.Kendine o anda aşık olan Narcissous ömrü boyunca aradığı eşine sarılmak amacıyla göle atlar ve suda boğularak can verir. Bu mitolojik hikayeye gönderi amaçlı olarak kendi üzerine eğilmiş o hüzün sembölü çiçeğe nergis adı verilmiştir.Gel zaman git zaman grek-roma kültürü üzerine inşa edilen batı edebiyatı bu isimden yola çıkarak bir ruh hastalığına da bu mitolojik karakterin adını verecektir.

Yaygın olarak bilinen inancın tersine ( ki yaygın olarak bilinen ne varsa yanlış olma ihtimali her zaman yüksektir ) narsizm sadece kendini beğenmişlik değil. Bir hastalık,kendini olmadığı kadar abartılı görme durumu ( megalomania ) aşırı kendine düşkünlük, kendini aşırı önemseme, kendi ve kendisi dışında gördüğü her şeye karşı acımasız ve dogmatik bir öfke ve kıskançlık, her şeyi vermeden alabileceğine hakkı olduğuna dair kör bir inanç durumudur. Narsistin çevresi ile sevgi ile bütünleşebilmesi söz konusu değildir. O kendini dünyanın küçük merkezi sanar ve dünya onun çevresinde hizmet etmek,onun emirlerini dinlemek, düşüncelerini tasdiklemek zorundadır.Bu olmadığı zaman öfkelenir,kin tutar, intikam için fırsat kollar. Tinsel gaddarlıklarda bulunr. Tinsel gaddarlık sadizmin sinsi halidir.Sadist illa ki elinde kırbaçla insan demek değildir. Bir alaylı hareket, bir gülüş, bir soru, yapılan küçük düşürücü bir şaka bunların hepsi sadizme özgü davranışlardır ama tinsel gaddarlık hali daha pistir ve sadistin kendine gizlemesine yarar.

Sadizm, narsizm devamı.. Bunlar bir sinsile.. grip gibi..burun akması, baş ağrısı ve ateş… Narsizm,sadizm ve daha sonrası nekrofili… Nekrofili ise ölü sevicilik;yaşama artık hizmet etmeyen,kullanılıp yaşamsal sürecin dışına atılmış olanla haşır neşir olan,donuk,mat,cansız ve mekanik nesnelerden ilgi duyma durumu… Tribünlerdeki “ölmeye geldik” haykırışları, www.rotten.com fanatikleri,ölümü yücelten inanışlar hatta ” senin ölünü …” diye devam eden küfürler hepsi nekrofiliyi çağrıştırıyor.Tuhaf abartmayın demeyin,ciddiyim…

Tedavisi mevcut önce bu durum hastada mevcut ise bunu kabul etmesi bunu kabul etmesi sonra alışkanlıkların değişmesi gerekiyor.Ama çelişki bu ya narsistler öz benliklerni kusursuz gördükleri için bunu asla kabul etmeyeceklerdir.

Üçünde de sevgi yok,üçü de insanları nesneleri ikame edebilir durumda görür.

Var mı çevremizde böyle insanlar demeyin belki de bu insanlardan biri bizzat kendimiz olabiliriz.